ביטוח רכב חובה בשירביט מבית הראל

מהו ביטוח חובה לרכב?
הכירו את הביטוח שבלעדיו לא תוכלו לעלות על הכביש

ביטוח חובה הוא אחד משלושת הביטוחים לרכב, יחד עם ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. אלא שבניגוד לשניים האחרונים, שרכישתם היא אופציונאלית, ביטוח חובה הוא היחידי שבלעדיו לא תוכלו לנהוג ברכבכם.

אילו נזקים הוא מכסה? למה בכלל חייבים לרכוש אותו? ומה עושים במקרה שאף חברת ביטוח לא מוכנה לבטח אותנו? את כל התשובות תמצאו בכתבה הבאה.

אילו נזקים מכוסים במסגרת ביטוח חובה ואילו לא?

 

 

ביטוח חובה כולל כיסוי ביטוחי לנזקי גוף שעלולים להיגרם במקרה של תאונה שאירעה כתוצאה משימוש ברכב. ביטוח חובה מכסה לא רק את הנוהג ברכב, אלא גם את כל מי שעלול להיפגע באופן פיזי בתאונה שכזו: נוסעים נוספים ברכב, נהגים אחרים שהיו מעורבים בתאונה וגם הולכי רגל שנפגעו.

ביטוח חובה לא מכסה נזקי רכוש – לא של המבוטח ולא של נפגעים אחרים. כיסוי לנזקים אלו ניתן לקבל ברכישת ביטוח מקיף לרכב או ביטוח צד ג' לרכב.

למה חייבים לרכוש ביטוח חובה לרכב?

החובה לרכוש ביטוח חובה לרכב מעוגנת בחוק הישראלי, במסגרת פקודת ביטוח רכב מנועי, תש"ל – 1970. הוראת החוק קובעת שכל מי שנוהג בכלי רכב מנועי חייב להיות מבוטח בפוליסת ביטוח חובה בתוקף, עוד לפני שיעלה על הכביש.

בניגוד לביטוחים אחרים, שרכישתם היא אופציונאלית, בתחום ביטוח הרכב המדינה ראתה הכרח לחייב נהגים לרכוש פוליסה שתגן עליהם במקרה של פגיעה פיזית כתוצאה מתאונת דרכים. בגלל הסיכון לפגיעות גופניות משמעותיות ושכיחותן הגבוהה של תאונות דרכים, המדינה ביקשה להבטיח שלכל אדם תהיה האפשרות לקבל טיפול רפואי אם חלילה ייפגע בתאונה, ללא קשר ליכולותיו הכלכליות. ואכן, ביטוח רכב מעניק כיסוי למימון הוצאות רפואיות של כל אדם שנפגע פיזית כתוצאה מתאונה: נהג הרכב, הנוסעים ברכב, נהגים אחרים, רוכבי אופניים, הולכי רגל ומשתמשי דרך אחרים.

כמה עובדות שחשוב לדעת על ביטוח חובה

  • עליכם לרכוש את ביטוח החובה עוד בטרם תעלו על הכביש עם הרכב שלכם.
  • ביטוח חובה הוא ביטוח שנתי. כלומר, עליכם לחדש אותו מדי שנה.
  • הכיסויים הביטוחיים הכלולים בפוליסה זהים בין כל חברות הביטוח.
  • מחירי ביטוח החובה מושפעים מהמאפיינים האישיים של כל מבוטח, כמו למשל מספר תאונות הדרכים שבהן הוא היה מעורב בעבר ומספר תביעות הביטוח שהגיש בגינן.
  • כפועל יוצא, לחברות הביטוח שמורה הזכות לסרב לבטח נהגים מסוימים בביטוח חובה, אם הן סוברות שהם נמצאים בסיכון גבוה יותר למעורבות בתאונות דרכים.
  • עבור נהגים שלא הצליחו למצוא חברת ביטוח שתסכים לבטח אותם, הוקם "הפול" - התאגיד המנהל של המאגר לביטוח רכב, המציע ביטוח חובה לנהגים מסורבי ביטוח. אף על פי מחירו הגבוה, זו האפשרות היחידה לבטח נהגים שכאלו, על מנת שיוכלו להמשיך לנהוג.
  • נהיגה ללא ביטוח חובה בתוקף היא עבירה פלילית, שהשלכותיה יכולים לנוע מהטלת קנס כספי, דרך שלילת רישיון ואפילו מאסר בפועל.
  • במקרה של תאונה שבה נפגעו אנשים מרכב שבעליו לא היה מבוטח בביטוח חובה ולכן אין כיסוי לנזקי הגוף, הנפגעים יכולים לפנות לקרן ממשלתית ייעודית שהוקמה על-ידי המדינה – "קרנית", ולתבוע ממנה פיצוי כספי.

 

לסיכום, רכישת ביטוח חובה היא חלק בלתי נפרד מהשימוש ברכב והנהיגה בו. זו אחריותו האישית של כל נהג לוודא שביטוח החובה שלו בתוקף ולחדש אותו מדי שנה. מומלץ להיעזר במחשבון ביטוח החובה של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון לפני הרכישה.

 

היי נעים להכיר!

אני חיפי החיפושית ואני פה לעזור